Aktualności Kontakt
ul. 11 Listopada 7a
62-510 Konin
tel. (63) 242 52 65
fax. (63) 242 63 89
e-mail: 2lokonin@gmail.com

Marsjanin (USA, 2015)w reżyserii Ridleya Scotta, autora hitu Obcy – ósmy pasażer Nostromo został zrealizowany na podstawie książki Andy’ego Weira (tytuł niezmieniony). W produkcji filmu występuje wątek polski - za kamerą stanął Dariusz Wolski, który jest cenionym w USA operatorem filmowym. Dowodem na to jest jego praca przy superprodukcjach, takich jak saga Piraci z Karaibów. Główną rolę gra Matt Damon.
            Film opowiada o astronaucie Mark’u Watneyu, który w wyniku nieszczęśliwego wypadku zostaje na Marsie, odłączając się od grupy naukowców-badaczy opuszczających planetę. Jest to początek wątku samotności. Astronauta próbuje nawiązać kontakt z Ziemią, niestety nie wszystko działa jak należy. Oprócz bazy ma do dyspozycji dwa łaziki i panele słoneczne. Ekipa ekspertów z NASA  początkowo planuje go uratować, ale z marnym skutkiem. Rakieta nośna z zapasami nie dociera do niego, ponieważ rozpada się. Jeden z naukowców opracowuje plan, który polega na przechwyceniu Watneya przez załogę Aresa 4. Niestety potrwa to 4 lata, a zapasy żywności starczą mu na 300 dni. Na szczęście jest biologiem-botanikiem i mechanikiem. Widz przypatruje się z ciekawością, co wymyśli Mark, który może przecież wykorzystać swoje umiejętności. Zapewni mu to przetrwanie kolejnych SOLI (SOL – doba marsjańska). Ostatecznym zadaniem badacza jest wydostanie się z Marsa o własnych siłach. Celem jest dotarcie do załogi Aresa 4.
            Jednym z najważniejszych zadań scenografii było stworzenie środowiska technologicznego, w którym przebywają bohaterowie. Moim zdaniem jest to skomplikowana, dobrze odwzorowana maszyneria. Nie mamy tu do czynienia z migającą elektroniką, która wydaje różnorakie dźwięki rodem z wielu filmów lat 80. czy 90. Tutaj mamy wiarygodny zestaw osiągnięć nowoczesnej technologii. Bardzo efektowna jest burza piaskowa na początku filmu, która przedstawia nam jeden z aspektów zjawisk pogodowych na Marsie.
            Film oceniam na bardzo dobry. Trzyma widza w zaciekawieniu i ani na chwilę nie zniechęca do dalszego oglądania. Myślę, że to ambitny film, ukazujący samotność oraz walkę o przetrwanie. Kapitalna główna rola oraz scenariusz zachwycą nie jednego kinomaniaka, a być może rozbudzą pasje związane z astronomią.

Realizacja: LM Internet
(c) Copyright by Drugie Liceum 2010. Wszelkie prawa zastrzeżone.