„Książka zawiera treści nieodpowiednie dla dzieci oraz kontrowersyjne skróty myślowe. Jeśli jest to dla Ciebie poważny problem, zrezygnuj z dalszego czytania… chociaż pewnie będziesz tego żałować.”

Ludzie dzielą się na dwa typy jeśli chodzi o  historię. Jedni uważają, że jest to zbiór niekończących się dat, które ledwo co da się spamiętać i nudnych bitew, w których „ktoś tam” bije się z „kimś tam” o „coś tam”. Dla drugich natomiast jest to skarbnica wspaniałych historii i niesamowitych postaci oraz źródło otaczającego nas świata. Czy się z tym zgadzamy czy nie, obie strony mają trochę racji. I tu rodzi się pytanie – czy istnieje coś, co potrafiłoby zadowolić obie strony? Odpowiedź brzmi „tak”, a jest to „Historia bez cenzury” Wojciecha Drewniaka!

Wydawałoby się, że to kolejna przeciętna książka historyczna i nie ma w niej nic nietypowego i zachęcającego do lektury bowiem zawiera ona sporo oklepanych w szkole tematów. Można by tak myśleć cały czas, jeśli nie kojarzy się programu internetowego o tej samej nazwie. Prowadzącym „Historię bez cenzury” w wersji wideo jest, a jakże – pan Drewniak. Kto zobaczył chociaż jeden filmik, powinien się spodziewać, że książka ta oddaje cały jego humor, charyzmę, bezpośredniość i sarkazm, czyli to, za co kochają go widzowie internetowej wersji.
(Link do kanału: https://www.youtube.com/user/HistoriaBezCenzuryMB)

Książka zawiera dziesięć rozdziałów przedstawiających królów Polski, takich jak Bolesław Chrobry, zwany przez autora „władcą z jajami”, czy Kazimierz („Bigamista”) Wielki i wielu innych.  Przeczytacie o nich kilka słów wstępu, a następnie zapoznacie się z ich niesamowitymi historiami, które:
a)na lekcjach w szkole mogły wydawać się po prostu nudne, lecz przedstawione przez pana Wojciecha stają niesamowicie ciekawe;
b)nie były wspomniane w podręcznikach i aż się proszą, by o nich przeczytać.
„Historia bez cenzury” jest też źródłem wielu ciekawostek, bo kto by pomyślał, że w swoich czasach Jagiełło bardzo dbał o higienę?

Debiutancka książka pana Drewniaka nie jest typową książką w swojej kategorii, przy której, po paru stronach, ktoś nie interesujący się historią ma się ochotę na drzemkę. Czuć w niej współczesne podejście do czytelnika, ponieważ zawiera wiele zwrotów młodzieżowych i autor nie boi się używać od czasu do czasu wulgaryzmów, czy „kontrowersyjnych skrótów myślowych”.  Jest też napisana przejrzystym i lekkim językiem. Książka będzie idealna dla osób chcących poznać historię „od nowa” lub z zupełnie innej strony. Pan Wojciech z niesamowitym wyczuciem balansuje między przekazaniem treści, a wrodzonym poczuciem humoru. Lektura ta będzie świetnym uzupełnieniem do lekcji, jak i formą relaksu dla miłośników historii z dystansem i poczuciem humoru.

„Historia bez cenzury” w mojej opinii jest warta przeczytania. Potrafi doprowadzić czytelnika do śmiechu, a przy okazji „uczy” i pokazuje historię z zupełnie odmiennej strony niż ta którą znamy ze szkolnych lekcji. Polecam ją osobom, które chcą dać szansę historii. Trzeba zaznaczyć, że lektura ta nie spodoba się osobom, dla których historia jest sferą sacrum, musi być tylko na „serio” i napisana bezkrytyczną polszczyzną. Nie da się ukryć, że książka jest napisana właśnie po to, by pokazać, głównie młodym, że historię da się lubić i jest ciekawa. Jeśli więc nikogo nie odpychają sarkastyczne porównania i ceni sobie dobrą zabawę przy książce, to „Historia bez cenzury” będzie świetną lekturą!

Maria Garczyńska, Ic