Debata oksfordzka jest jedną z najbardziej sformalizowanych form dyskusji. Jest to sztuka kulturalnego spierania się na argumenty. Dyskutuje osiem osób. Cztery osoby ze strony propozycji, które zgadzają się z tezą i cztery ze strony opozycji. Każdy z mówców ma swoją określoną rolę w dyskusji. Nad przebiegiem debaty czuwa marszałek i sekretarz. Kilkuosobowe jury decyduje czyja argumentacja była bardziej przekonująca.

W II LO w Koninie od roku szkolnego 2012/2013 działa Koło Debat Oksfordzkich.

Sukcesy:
2013 - I miejsce  w Turnieju Debat Oksfordzkich „Zrozumieć historię. Młodzież debatuje.” – organizator WNPiD UAM w Poznaniu, IPN w Poznaniu
            Maria Chojnacka, Klaudia Glanc, Aleksandra Klapsa, Bartłomiej Bolczyk

2013 – finałowa ósemka w Mistrzostwach Polski Debat Oksfordzkich - organizator WNPiD UAM w Poznaniu.
            Klaudia Glanc, Paulina Maciejewska, Natalia Witulska , Bartłomiej Bolczyk

2015 – III miejsce  w Turnieju Debat Oksfordzkich „Zrozumieć historię. Młodzież debatuje.”-organizator WNPiD UAM w Poznaniu, IPN w Poznaniu
            Izabela Śliwińska, Błażej Piaskowski, Jacek Adamski, Mateusz Sypniewski

2015 - finałowa szesnastka  w Mistrzostwach Polski Debat Oksfordzkich - organizator WNPiD UAM w Poznaniu.
            Izabela Śliwińska, Błażej Piaskowski, Jacek Adamski, Mateusz Sypniewski

2016 -  I miejsce  w Turnieju Debat Oksfordzkich „Zrozumieć historię. Młodzież debatuje.” – organizator WNPiD UAM w Poznaniu, IPN w Poznaniu
            Mateusz Sypniewski, Mateusz Pachciarz, Jacek Adamski, Kacper Kobierski

2016 -  III miejsce  w Turnieju Debat Oksfordzkich Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki – organizator Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu.
             Natalia Kraińska, Nikola Dębowska, Paweł Kowalski, Hubert Bogacki

IV miejsce  w Turnieju Debat Oksfordzkich Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki – organizator Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu.
             Nikola Bilicka, Mateusz Pachciarz, Wojciech Wasylkowicz, Kacper Kobierski

2016 - V miejsce w Turnieju Debat Historycznych o Puchar Prezesa IPN - organizator Instytut Pamięci Narodowej, honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz minister edukacji narodowej Anna Zalewska
            Mateusz Sypniewski, Mateusz Pachciarz, Jacek Adamski, Kacper Kobierski

2016 - tytuł ćwierćfinalisty w I edycji turnieju debat oksfordzkich „Polska pomiędzy Wschodem a Zachodem” - organizator Krakowskie Stowarzyszenie Mówców,  Instytut Wschodnich Inicjatyw, pod patronatem MSZ.
            Natalia Kraińska, Dominika Maćkowiak, Wojciech Wasylkowicz, Kacper Kobierski

2016 - tytuł ćwierćfinalisty w  Wielkopolskim Turnieju Debat Oksfordzkich - organizator Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu, Fundacja Edukacyjna G5, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
            Nikola Bilicka, Kacper Kobierski, Paweł Kowalski, Hubert Bogacki

2017 -  II miejsce  w Turnieju Debat Oksfordzkich „Zrozumieć historię. Młodzież debatuje.” – organizator WNPiD UAM w Poznaniu, IPN w Poznaniu, Fundacja Edukacyjna G5.
               Nikola Bilicka, Natalia Kraińska, Paweł Kowalski, Kacper Kobierski

2017 -  II miejsce  w V Mistrzostwach Polski Debat Oksfordzkich – organizator Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu, Fundacja Edukacyjna G5.
               Nikola Bilicka, Natalia Kraińska, Paweł Kowalski, Kacper Kobierski

2017 -  II miejsce  w Turnieju Debat Oksfordzkich Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki – organizator Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu.
              Dominika Maćkowiak, Krzysztof Kałużny, Wojciech Wasylkowicz, Konrad Szczerbiak

Szymon Kwiatkowski, Julia Sieńkowska, Piotr Czerniejewski, Mateusz Dańczak