Aktualności Kontakt
ul. 11 Listopada 7a
62-510 Konin
tel. (63) 242 52 65
fax. (63) 242 63 89
e-mail: 2lokonin@gmail.com

Biblioteka szkolna

GODZINY OTWARCIA: 
PONIEDZIAŁEK - PIĄTEK 830- 1430


Biblioteka

O bibliotece

Księgozbiór biblioteki liczy ok. 14980 woluminów. Udostępniamy czytelnikom lektury, książki popularno-naukowe, literaturę piękną, materiały na lekcje wychowawcze, informatory maturalne i o studiach wyższych. W czytelni znajdziecie wydawnictwa albumowe, encyklopedie, słowniki językowe i czasopisma. Nasi użytkownicy mają ponadto do dyspozycji 4 stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu, drukarkę i skaner. Pracownicy biblioteki – MCI udzielają fachowych porad bibliograficznych z zakresu wyszukiwania i gromadzenia informacji, sporządzania bibliografii i przypisów, metodologii pisania prac. Zapraszamy serdecznie wszystkich uczniów i pracowników szkoły.

JESIENNE ZACZYTANIE

FOTO

W kalendarzu już jesień, przed nami coraz dłuższe wieczory … To idealny czas, aby zakopać się pod koc wraz z ciekawą książką i kubkiem gorącej herbaty.
ZACHĘCAMY DO JESIENNEGO ZACZYTANIA!
ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI PO CIEKAWĄ KSIĄŻKĘ :)

FOTO

DLACZEGO WARTO CZYTAĆ?

Ogólnopolski Konkursu Literatury Fantasy „Źródła Marzeń – Sources of Dreams” 2016

FOTO ŻRÓDŁA MARZEŃ
 Marta Kowalewska (2h) wywalczyła 4 miejsce w Finale Ogólnopolskiego Konkursu Literatury Fantasy „Źródła Marzeń – Sources of Dreams” 2016, który odbył się 23 kwietnia w Zamku Kliczków (woj. dolnośląskie)  Marta, która od dawna jest wielką miłośniczką literatury fantazy i twórczości J. R. R. Tolkiena, pokonała  w eliminacjach konkursu ponad pół tysiąca uczestników z całej Polski i dostała się do finału z jednym z lepszych wyników.  W murach bajkowego Zamku Kliczków rywalizowała w grupie 40 prawdziwych znawców przygód przedstawicieli rodu Bagginsów ze Śródziemia,  dlatego zdobycie 4 miejsca to ogromny sukces. Gratulujemy, Marto! 

Nagroda Literacka Nike 2015 dla Olgi Tokarczuk

NIKE
Księgi Jakubowe
Nagroda Literacka NIKE  jest nagrodą za najlepszą książkę roku. Lista 20 nominowanych jest ogłaszana w maju, siedmioro finalistów - na początku września. Decyzję o laureacie jury podejmuje w dniu jej wręczenia, zawsze w pierwszą niedzielę października. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę dłuta Gustawa Zemły. Fundatorami są „ Gazeta Wyborcza″ i fundacja Agory. 

Najważniejszą polską nagrodę literacką otrzymała Olga Tokarczuk za książkę "Księgi Jakubowe". Powieść okazała się jednocześnie najlepsza w głosowaniu czytelników. Odbierając nagrodę laureatka powiedziała:
„Akcja dzieje się 250 lat temu, ale opowiada o współczesnym świecie. Mimo że pisałam tę książkę od siedmiu lat, teraz stała się wyjątkowo aktualna. Można ją czytać jako metaforę tego, co dzieje się dziś u bram Europy. Przypomina nam, jak trudny jest proces asymilacji, przegryzania się. Ale też mówi, że nie ma społeczeństw czystych etnicznie, nie ma narodów o oddzielnych genach,  a to, co łączy, to kultura, wspólnota i solidarność”.

To już druga Nike w karierze pisarki, pierwszą nagrodę otrzymała w 2008 roku za powieść "Bieguni".

Nie mamy jeszcze w naszych zbiorach nagrodzonej powieści Olgi Tokarczuk, ale warto przeczytać inne książki tej autorki dostępne w bibliotece: 

Podróż ludzi Księgi 
 E.E. 
 Prawiek i inne czasy 
 Dom dzienny, dom nocny 
 Opowieści wigilijne  (razem z Jerzym Pilchem i Andrzejem Stasiukiem)
 Lalka i perła 
 Gra na wielu bębenkach 
 Anna In w grobowcach świata 
 Bieguni 

Olga Tokarczuk 1

I miejsce w konkursie MEN "Książki naszych marzeń".

Nasza szkoła wzięła udział w konkursie Ministerstwa Edukacji Narodowej „Książki naszych marzeń”. Zadaniem uczniów było przygotowanie krótkiego filmu (do 120 sekund) o książkach, które młodzież chciałaby przeczytać  i  które miałyby uzupełnić  zbiory szkolnej biblioteki. 
Nagrodą był zestaw 50 wskazanych wcześniej przez młodzież  tytułów. I udało się! WYGRALIŚMY!!!
Bartek Bagrowski (2f)
napisał tekst piosenki i wyśpiewał (wyrapował) dla nas zwycięstwo. Sukcesu nie byłoby bez sztabu ponad dwudziestu osób, które pracowały nad powstaniem teledysku. Podziękowania należą się również Patrykowi Grobelnemu (3a) za obraz i montaż, Bartkowi Kędziorze (2f) za dźwięk oraz statystom z klas 2a, 2f, 3a. 
Pomysłowy teledysk stworzony przez chłopaków przekonał kapitułę, że to właśnie nasza szkoła powinna wygrać i dostać wszystkie książki z listy!  Dla Jury, na czele której stała minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska, liczyły się kreatywność, zabawa, radość i przekaz płynący z filmu mówiący o chęci czytania książek przez uczniów II LO  w Koninie. 
 
Dziękujemy naszym artystom!

Książki, o ktore wzbogaciła się biblioteka szkolna:
Książki naszych 5
Książki naszych 4
Książki naszych 6
Książki naszych 3
Książki naszych 2
Kiążki naszych marzeń 1

Portret z książką

 "Od zarania wieków człowiek chętnie portretował się w towarzystwie ulubionego woluminu" Idąc tym tropem namówiliśmy uczniów i nauczycieli na sesję fotograficzną z wybraną książką lub czasopismem.
Akcja została zorganizowana w dniu 23 kwietnia 2014r. na korytarzu przy bibliotece szkolnej w związku z obchodami Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Twórcze podejście do tematu  dało dużo do myślenia na temat roli lektur w życiu człowieka. Połączenie pasji czytania z fotografią dodatkowo wzmocniło potrzebę istnienia książki w kształtowaniu światopoglądu naszych uczniów. 
Portret z książką
Portret z książką
Portret z książką

Spektakl "Jeleń" S. Mrożka

       Pod kierunkiem p.D.Godyń kl.IId przygotowała przedstawienie według sztuki Sławomira Mrożka
pt. "Jeleń" , która wkomponowała się w cykl wystawy poświęconej temu pisarzowi i rysownikowi. Cieszymy się, że młodzież   tak chętnie podjęła się możliwości zaprezentowania jednoaktówki Mrożka, przygotowując samodzielnie dekoracje, stroje i koncepcję wystawienia dzieła. Konwencja żartu scenicznego połączona z absurdem bardzo się spodobała publiczności. Mamy nadzieję
na dalsze takie przedsięwzięcia. 
Poprzednie zdjęcie
Następne zdjęcie

Czytelnicy

Poprzednie zdjęcie
Następne zdjęcie

Wystawy

 Wystawy organizowane w bibliotece szkolnej w roku szkolnym 2013 / 2014:
 
-,,Portrety twórców literackich  dwudziestolecia międzywojennego”
 
-,,Miłosz- dziesiąta rocznica śmierci”
 
-,,Hłasko –żył krótko.  A wszyscy byli odwróceni. ”
 
-,,Literatura i malarstwo Romy Ligockiej”
 
-,,Olga Boznańska i   portrety dzieci”
 
-,,Impresjonizm w malarstwie”
 
-,,Malarska i literacka twórczość Romy Ligockiej”

-,,Mrożek -  intelektualista  żartu i swobody literackiej”
 
  Prezentowane wystawy mają na celu   rozpowszechnienie  twórczości wybitnych artystów  zarówno ze świata literatury,
jak i sztuki. Kolejne pokolenia  dzięki takim przedsięwzięciom  mają szansę poznać, oglądać, czytać i  oceniać dzieła, które odegrały ważną rolę w kształtowaniu świadomości  estetycznej i kulturalnej naszego społeczeństwa. Działalnie  naszej biblioteki  szczególnie nastawione jest na  prezentowanie  i  promowanie ważnych  dzieł  dla całej ludzkości.
 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

 23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO  doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.
Pomysł narodził się w Katalonii w 1926 r.
23 kwietnia to jednocześnie katalońskie  święto narodowe i Dzień Świętego Jerzego, patrona Katalonii.
 W tym dniu obdarowywano kobiety czerwonymi różami, których kolor miał  symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.
Jest to również symboliczna data w literaturze światowej: tego dnia zmarli Migiel de Cervantes i William Shakespeare.  
To również rocznica urodzin m.in. Maurice’a Druona czy Vladimira Nabokova. Od 1930 roku Dzień Książki jest oficjalnym Świętem Książki  celebrowanym od 1964 r.  na całym globie, a od 2006 r. również w Polsce.
 Z okazji Światowego Dnia Książki w naszej szkole został zorganizowany konkurs  na najbardziej oryginalną recenzję ulubionego utworu literackiego. Można było ją napisać, narysować, zaśpiewać, odegrać. Młodzież  najczęściej oceniała książki, stosując połączenie słowa z rysunkiem. Zdobywca nagrody – Bartosz Skubiszewski z klasy I c - wpadł na pomysł wyrażenia swojej opinii na temat powieści „Charlie” S. Chbosky’ego poprzez wpisanie jej w wizerunek głowy bohatera. Gratulujemy konceptu!
Tego samego dnia został również przedstawiony ranking najlepszych książek i najlepszych pisarzy. W sporządzeniu listy wzięło udział ponad 200 uczniów naszej szkoły. Z radością należy stwierdzić, że młodzież II Liceum zaproponowała ponad 150 książek, które, jej zdaniem, są godne polecenia innym. Za najlepszych pisarzy uznaje się przede wszystkim twórców fantasy, horrorów, kryminałów.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się i w konkurs, i w przygotowanie rankingu!
Cieszy fakt, że tak wielu młodych ludzi wciąż wyznaje zasadę : „czytam, więc jestem”.
A oto ranking:

Najlepsze książki
 1. J. R. R. Tolkien  „Władca pierścieni”
 2. A. Sapkowski  Saga o Wiedźminie
 3. J. D. Salinger „Buszujący w zbożu”
 4. M. Puzo „Ojciec chrzestny”
 5. P. Suskind „Pachnidło”
 6. M. Bułhakow „Mistrz i Małgorzata”
 7. G. R. R. Martin „Pieśń Lodu i Ognia”
 8. S. King „Zielona mila”
 9. S. Larsson „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”
 10.  A. Christie „I nie było już nikogo”
 11.  S. Collins „Igrzyska śmierci”
 12.  J. Picoult „Bez mojej zgody”
 13.  A. Conan Doyle „Przygody Sherlocka Holmesa”
 14.  A. Kamiński „Kamienie na szaniec”
 15.  E. E. Schmitt „Oskar i pani Róża”
 
Najlepsi pisarze (za kilka utworów, serie)
 1. J. R. R. Tolkien
 2. A. Sapkowski
 3. S. King
 4. G. R. R. Martin
 5. A. Christie
 6. F. Dostojewski
 7. A. i B. Strugaccy
 8. J. Dukaj
 9. J. Clarkson
 10.  R. Kapuściński
 11.  H. Murakami
 12.  J. Bator
 13.  D. Terakowska
 14.  P. Coelho
 15. K. Grochola
 

Wyjście z Cienia

„Wyjście z Cienia” to cykliczne spotkania z poezją  młodych autorów, które dają im możliwość zaprezentowania swojego literackiego dorobku. Czytaniu wierszy przez autora lub lektorów towarzyszą piosenki, które łączy dobry literacko tekst i oryginalna muzyka. Pomysł „Wyjścia z Cienia” powstał w II Liceum, w 2009 r.
Dotychczas odbyło się sześć  spotkań, a ostatnio do współpracy zaprosiliśmy młodych twórców z innych konińskich liceów. Dzięki gościnności właścicielki Kogla-Mogla, pani Katarzynie Lehr, dwukrotnie mogliśmy zaprezentować się szerszej publiczności w tej popularnej konińskiej kawiarni. Wystąpiliśmy również w  Kramsku, w Gminnym Ośrodku Kultury.
Współpracowali  z nami młodzi poeci: Dorota Michalak, Eleonora Wojciechowska, Tomek Nierychły, Ola Pawlikowska, Ewa Sośnicka, lektorzy- Agata Szeląg, Marek Nowakowski, spotkania prowadzili: Patrycja Kalinowska, Dawid Gostyński i Kasia Mazan, śpiewały: Weronika Loch, Ania Pawłowska, Magda Pasik, Justyna Kłaniecka, Marta Kobierska –wszyscy to absolwenci lub uczniowie II Liceum.
W dwóch ostatnich spotkaniach swoje wiersze przeczytały Justyna Przygońska, Karolina Kozłowicz, Kasia Szkudlarek z I Liceum i Joanna Krasińska z III Liceum, a piosenki zaśpiewała Agnieszka Falborska również  z III Liceum.
Kierownictwo muzyczne i techniczne sprawował Szymon Wieczorkiewicz, student AM w Poznaniu.     
Realizacja: LM Internet
(c) Copyright by Drugie Liceum 2010. Wszelkie prawa zastrzeżone.