Aktualności Kontakt
ul. 11 Listopada 7a
62-510 Konin
tel. (63) 242 52 65
fax. (63) 242 63 89
e-mail: 2lokonin@gmail.com

Spotkanie z Eugeniuszem Pawlakiem

23 lutego 2010 roku odbyło się spotkanie Koła Przyjaciół Armii Krajowej. Było to spotkanie nadzwyczajne, ponieważ opiekun Koła p. Aleksandra Kudła zaprosiła gościa – Eugeniusza Pawlaka. Pan Pawlak to były żołnierz Armii Krajowej i członek Szarych Szeregów, który brał udział w akcjach małego sabotażu i dywersji podczas II Wojny Światowej. Zgromadzeni uczniowie mogli posłuchać opowieści dotyczących prywatnego życia p. Pawlaka, a także powiększyć swoją wiedzę na temat akcji wojennych prowadzonych przez Polskie Państwo Podziemne. Były żołnierz AK mówił o działaniach, w których sam brał udział, a także zwracał uwagę na inne ważne wydarzenia mówiące o walce Polaków z okupantami. Ostatnim elementem spotkania była bardzo interesująca dyskusja. Pan Pawlak wyraził chęć kolejnych spotkań z członkami Koła Przyjaciół AK. Zostawił wiele ciekawych materiałów dotyczących wojny, z których zainteresowani uczniowie będą mogli skorzystać.
 

Spotkanie w II Liceum

Spotkanie wigilijne żołnierzy Armii Krajowej w Poznaniu

Niecodzienna lekcja historii

Członkowie Koła Przyjaciół Armii Krajowej naszej szkoły, wzięli udział w spotkaniu z uczestnikami Powstania Warszawskiego „Wielkopolanie w Powstaniu Warszawskim", które odbyło się 24.10.2009 roku w siedzibie Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. 
W spotkaniu wzięli udział znamienici goście : pani Wanda Niewitecka pseudonim „Mieczysława" - sanitariuszka w Zgrupowaniu „Chrobry II", pani Maria Uliszewska - Kedan pseudonim „Mirka" - sanitariuszka pułku „Baszta", pan Janusz Gunderman pseudonim „Janusz" i „2671" - żołnierz Batalionu „Gustaw-Harnaś" kompania „Aniela" oraz pan Jan Pyrzanowski pseudonim „Janek" - walczący w zgrupowaniu „Żywiciel" Batalion „Żyrafa". Wspomnienia obecnych tam kombatantów były niezwykle interesujące, bardzo wiarygodnie odtwarzały trudne czasy wojny. Zebrani poznali wiele nieznanych im dotąd faktów, przenieśli się wyobraźnią do tamtych lat. Uświadomili sobie jak ważne, dla bardzo młodych wówczas żołnierzy powstania, były sprawy wolności ojczyzny, często stawiane na równi z życiem własnym i swoich najbliższych.

Spotkanie z przedstawicielami Związku Sybiraków

Kolejne Koło Towarzystwa Przyjaciół Armii Krajowej

W środę 4 marca 2009 r. pan dyrektor Sławomir Lorek wraz z dwuosobową delegacją uczniów uczestniczył w uroczystości powołania Szkolnego Koła Towarzystwa Przyjaciół Armii Krajowej imienia bł. Natalii Tułasiewicz w Liceum Ogólnokształcącym Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Poznaniu. Wśród zaproszonych gości mogliśmy zauważyć wielu działaczy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Wielkopolska na czele z panem Prezesem mjr lek. med. Janem Górskim oraz panią Wiceprezes por. Marią Krzyżańską. W trakcie uroczystości kilka osób zostało uhonorowanych Medalem „PRO MEMORIA” za zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu. Wśród wyróżnionych był również pan dyrektor Sławomir Lorek. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Urszulanek UR w Poznaniu przedstawili krótką część artystyczną. Były to m. im. pieśni patriotyczne w wykonaniu szkolnego zespołu "Misiek Band". Na zakończenie uroczystości wszyscy obecni powstali i odśpiewali hymn "Modlitwa Armii Krajowej". 
Oto słowa :

MODLITWA ARMII KRAJOWEJ

O Panie, któryś jest na niebie
Wyciągnij sprawiedliwą dłoń!
Wołamy z cudzych stron do Ciebie
O polski dach i polską broń

O Boże, skrusz ten miecz,
Co siekł nasz kraj,
Do wolnej Polski nam
Powrócić daj!
By stał się twierdzą
Nowej siły,
Nasz dom, nasz kraj.

O usłysz Panie, skargi nasze,
O usłysz nasz tułaczy śpiew!
Znad Warty, Wisły, Sanu, Bugu
Męczeńska do Ciebie woła krew!

O Boże, skrusz ten miecz...

Ania Urycka (kl. 2e)

Wycieczka do Warszawy

Członkowie Koła Historycznego oraz Koła Przyjaciół Armii Krajowej wzięli udział we wspólnej wycieczce do Warszawy. Zwiedzaliśmy Zamek Królewski oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. W Zamku Królewskim zwiedziliśmy: Galerię Owalną, Salę Rady, Salę Wielką, Pokój Marmurowy, Salę Rycerską, Salę Tronową oraz Pokój Konferencyjny. Komnaty te pamiętają panowanie Władysława IV, Jana Kazimierza i oczywiście Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zachwyciły nas wspaniałą architekturą, wystrojem i zdobieniami. Następnym etapem naszej wycieczki było Muzeum Powstania Warszewskiego. Na parterze muzeum przedstawiony został okres okupacji oraz wybuch Powstania. Ukazane zostało życie mieszkańców ówczesnej stolicy i panujący w niej niemiecki terror. Poznaliśmy proces powstawania i zasady działania Polskiego Państwa Podziemnego. Na antresoli znajdowała się ekspozycja przedstawiająca przebieg walk w sierpniu 1944 oraz fotografie z życia codziennego w powstańczej Warszawie. W muzealnym kinie zobaczyliśmy powstańcze kroniki filmowe. Następnie przeszliśmy zrekonstruowanymi kanałami, którymi poruszali się powstańcy. Odpowiednia scenografia, efekty wizualne i dźwiękowe pozwoliły nam się wczuć w rolę powstańca. Wycieczkę po muzeum zakończyliśmy oglądaniem zdjęć i pamiątek z upadku Powstania.

Opłatkowo - Noworoczne Spotkanie Przedstawicieli Stowarzyszeń Kombatanckich z Konina

Naszym gościem był pan Eugeniusz Pawlak...

Dnia 19.11.2008r. gościem Koła Przyjaciół Armii Krajowej był Pan Eugeniusz Pawlak - członek Szarych Szeregów (niegdyś Młodzieżowych Szeregów Armii Krajowej). W czasie spotkania Kombatant podzielił się swoimi przygodami, przeżyciami z tamtych czasów. Opowiedział też o realizacji przydzielonych mu zadań w szeregach AK. Staszek - bo to jego pseudonim z czasów Szarych Szeregów – podczas godzinnego spotkania przedstawił obecnym członkom Koła harmonogram swojego życia codziennego podczas II wojny światowej. Pan Pawlak, to emerytowany nauczyciel fizyki jednej z konińskich szkół średnich, przekazał młodzieży bardzo wiele maksym życiowych . Jedna z nich, aktualna w każdym okresie czasu brzmi "PIERWSZYM ZADANIEM SZAROSZEREGOWCA JEST NAUKA". Hasło, które powinno być respektowane i wdrażane w życie, po to aby godnie reprezentować naszą „małą” i „dużą” Ojczyznę. 

Zredagowała: Ania Urycka Zdjęcia: p. Aleksandra Kudła

Spotkanie z panem Kazimierzem Millerem

W dniu 31 października 2008 r. w Izbie Pamięci Narodowej II Liceum odbyło się spotkanie członków koła historycznego z panem Kazimierzem Millerem - działaczem przedwojennego konińskiego harcerstwa a w latach wojny członkiem podziemia niepodległościowego.
W trakcie „żywej lekcji historii” pan Kazimierz Miller przedstawił historię konińskiego harcerstwa, najważniejsze postaci i wydarzenia. W czasie wojny i okupacji większość harcerzy zaangażowała się w działania Ruchu Oporu, tworząc struktury narodowej organizacji wojskowej, a następnie Armii Krajowej. Poznaliśmy dowódców i formy aktywności. Niestety, w 1942 r. Niemcy na skutek zdrady aresztowali wielu dowódców i szeregowych konspiratorów. Wielu z nich po ciężkich śledztwach zostało zamordowanych - w tym brat pana Kazimierza Millera - Jan Miller. Nasz prelegent ocalał życie dzięki ucieczce do Generalnego Gubernatora i zmianie tożsamości.
Opowieść ilustrowana była tablicami historycznymi i osobistymi wspomnieniami.

64 rocznica powstania warszawskiego

1 sierpnia 2008 r. w kościele św. Maksymiliana Kolbego odbyła się uroczystość poświęcona 64 rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Eucharystia rozpoczęła się od odśpiewania przez kombatantów pieśni powstańczej. W uroczystości udział wzięli członkowie konińskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Batalionów Chłopskich, Związku Sybiraków, kombatanci, inwalidzi wojenni, przedstawiciele władz miasta i powiatu, delegacje policji i wojska. 
II Liceum reprezentowali: Pan Dyrektor Sławomir Lorek oraz członkowie Koła Przyjaciół Żołnierzy Armii Krajowej wraz z opiekunką Panią Aleksandrą Kudła.
Po Mszy Świętej zostały złożone kwiaty pod tablicami pamiątkowymi.

Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział w Koninie w naszej szkole

Dnia 26 maja 2008 r. Koło Przyjaciół Armii Krajowej przy II Liceum im. K. K. Baczyńskiego w Koninie gościło żołnierza AK, Prezesa Konińskiego Oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej pana Eugeniusza Pawlaka. Było to kolejne spotkanie z cyklu „Poznajemy bohaterów II Wojny Światowej”.
W czasie spotkania Prezes Związku podzielił się swoimi przeżyciami z czasów II Wojny Światowej. Przybliżył zebranej młodzieży sytuację ludności cywilnej, żołnierzy i tajnych organizacji w czasie wojny. Przedstawił politykę okupantów niemieckich i radzieckich wobec Polaków. Uczestnicy spotkania z ogromnym zainteresowaniem słuchali wspomnień o działalności Armii Krajowej i Szarych Szeregów. Na zakończenie pan Pawlak zapoznał zebranych z działalnością i znaczeniem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w obecnym czasie.

Ludzie, których warto znać

27 lutego 2008 roku w V Liceum Ogólnokształcącym im. Klaudyny Potockiej w Poznaniu odbyło się spotkanie wielkopolskich Kół Przyjaciół Armii Krajowej połączone z sesją historyczną – „Ludzie, których warto znać”.
W zaprzyjaźnionym poznańskim liceum gościli kombatanci, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, delegacja wojewody poznańskiego, oraz członkowie wielkopolskich Kół Przyjaciół AK wraz z opiekunami.
Oficjalna uroczystość rozpoczęła się od powitania żołnierzy AK. Ważną częścią spotkania były wystąpienia pracowników naukowych IPN w Poznaniu pani Marty Szczesiak i pana Bartosza Kuświka. Przygotowali prelekcje: „Stalinizm w Polsce” oraz „Speclagier w Poznaniu”.
Kolejnym punktem uroczystości były prezentacje uczniów, które dotyczyły biografii żołnierzy Armii Krajowej. II Liceum w Koninie reprezentowali uczniowie klasy II „i” – Agata Trepka i Przemysław Strzelecki. Przygotowali prelekcję na temat działalności konspiracyjnej pana Henryka Wielocha – członka Konińskiego Związku Żołnierzy AK.
Po zakończeniu części oficjalnej odbyły się indywidualne rozmowy uczniów z członkami Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Spotkanie z panem Henrykiem Wielochem

Dnia 18 stycznia 2008 r. Koło Przyjaciół Armii Krajowej przy II Liceum im. K. K. Baczyńskiego w Koninie gościło żołnierza AK pana Henryka Wielocha. W czasie spotkania podzielił się on swoimi przeżyciami, opowiadał o partyzanckiej działalności podczas II Wojny Światowej. Przedstawił życie ludności cywilnej w czasie okupacji oraz politykę Niemiec w stosunku do Polaków na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Członkowie koła z niezwykłym zainteresowaniem śledzili wspomnienia o konspiracyjnej działalności młodego wówczas żołnierza, który narażał swoje życie za wolność Polski. Na zakończenie opowiedział o kolejnych latach swojego życia po odzyskaniu niepodległości. Spotkanie z panem Henrykiem Wielochem było pierwszym z cyklu „Poznajemy bohaterów II wojny”.

Porozumienie o współpracy pomiędzy Wielkopolskim Kuratorem Oświaty a Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej okręg Wielkopolska

14 stycznia 2008 roku w V Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy Wielkopolskim Kuratorem Oświaty a Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej okręg Wielkopolska. Na uroczystości obecni byli: zastępca kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych - p. Jan Ciechanowski, Wielkopolski Kurator Oświaty - p. Elżbieta Leszczyńska, p. dr Zdzisław Kościański – wizytator Kuratorium Oświaty, p. Krzysztof Mazurek - przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego, p. Waldemar Handke – przedstawiciel IPN w Poznaniu, prezes ŚZŻAK okręg Wielkopolska - mjr Jan Górski oraz dyrektorzy i nauczyciele wielkopolskich szkół współpracujących ze ŚZŻAK. Naszą szkołę reprezentowali - pan dyrektor Sławomir Lorek i pani Aleksandra Kudła - opiekun szkolnego Koła Przyjaciół Armii Krajowej.
Jako pierwsza zabrała głos p. Elżbieta Leszczyńska. W swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na rolę jaką pełni kultywowanie pamięci narodowej w procesie dydaktyczno - wychowawczym. Następnie zabrał głos mjr Jan Górski, który w swej wypowiedzi podkreślił jak wielki wpływ miały wydarzenia II wojny światowej na własne życie oraz losy wielu przedstawicieli jego pokolenia. 
Po zapoznaniu zebranych z treścią porozumienia podpisy pod dokumentem złożyli: Wielkopolski Kurator Oświaty- p. Elżbieta Leszczyńska i prezes ŚZŻAK okręg Wielkopolska - mjr Jan Górski. Podpisany dokument zakłada upowszechnienie na terenie Wielkopolski wiedzy historycznej z lat 1939 – 1989. Umożliwia również dostęp młodzieży do źródeł historycznych z tego okresu. Zacieśnia współpracę pomiędzy żołnierzami AK a środowiskami szkolnymi.
Istotnym elementem uroczystości było odznaczenie najbardziej zaangażowanych działaczy Szkolnych Kół Armii Krajowej medalem Pro Memoriał. Wręczenia dokonał przedstawiciel Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych p. Jana Ciechanowski. 
Ostatnim punktem uroczystości był program artystyczny przygotowany przez grupę teatralną „Za kulisami” działającą w V LO pod opieką p. Romy Szymańskiej. Przygotowany program oparty był na tekstach Zbigniewa Kabaty, pseudonim Bobo.

Spotkanie w Oskardzie

14 grudnia 2007 r. w Konińskim Domu Kultury Oskard odbyła się uroczystość z okazji 15-lecia OZŻ Batalionów Chłopskich Oddziału Konińskiego oraz 65-tej rocznicy Powstania Zamojskiego. Na spotkaniu obecni byli członkowie wszystkich organizacji kombatanckich działających w Koninie. Swoją obecnością zaszczycili również przedstawiciele rządu, samorządowcy, miejscowi działacze społeczni, szefowie firm i służb mundurowych, nauczyciele oraz młodzież. Naszą szkołę reprezentowała opiekunka Szkolnego Koła Przyjaciół Armii Krajowej- p. Aleksandra Kudła oraz delegacja uczniów. Przewodniczący Związku OZŻ Batalionów Chłopskich – kpt. Bogdan Politowicz w swoim wystąpieniu przedstawił między innymi przebieg i znaczenie „Zamojskiego Zrywu”. Uzupełnieniem wypowiedzi była projekcja filmu dokumentalnego Mirosława Gronickiego „Nie dali ziemi…”, która przybliżyła zebranym czas, okoliczności i miejsce powstania. Punktem kulminacyjnym uroczystości było wręczenie przez starostę konińskiego pana Stanisława Bielika tytułu honorowego „Zasłużony dla powiatu konińskiego”. Wyróżnieni zostali: p. por. Stefania Nurkiewicz, p. st. sierż. Edward Pawlak, p. por. Eugeniusz Matusia, p. por. Henryk Marciniak. Oprawę artystyczną przygotowała grupa recytatorska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sompolnie, Chór Parafialny „Viola” z Kawnic oraz Orkiestra Dęta OSP Rychwał.

Kombatanci w naszej szkole

Dnia 27.11.2007r. odbyło się wyjątkowe spotkanie uczniów naszej szkoły z KOMBATANTAMI – przedstawicielami wszystkich stowarzyszeń kombatanckich działających w Koninie. 
Uczestniczyli w nim również Posłowie RP: p. Irena Tomaszak – Zesiuk i p. Tadeusz Tomaszewski. 
W trakcie uroczystości dyrektor II Liceum p. Sławomir Lorek oraz Prezes Konińskiego Oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, p. Eugeniusz Pawlak wręczyli legitymacje członkowskie młodzieży należącej do powołanego w II Liceum w Koninie Koła Przyjaciół Armii Krajowej, a także ich opiekunowi p. Aleksandrze Kudle. 
Zgromadzeni ze wzruszeniem obejrzeli program artystyczny poświęcony życiu i twórczości K. K. Baczyńskiego, na który składały się scenki próbujące odtworzyć przeżycia ludzi walczących w Powstaniu Warszawskim oraz wiersze naszego patrona - także w aranżacji muzycznej. 
Zaproszeni goście, podczas wystąpień oraz indywidualnych rozmów z uczniami, nie tylko dziękowali młodzieży za propagowanie postawy patriotycznej, ale również dzielili się niepowtarzalnymi refleksjami związanymi z II wojną światową.

Na tropie ciekawej historii

2 października 2007 roku w III Liceum Ogólnokształcącym im. św. Jana Kantego w Poznaniu odbyła się sesja popularno naukowa - „Na tropie ciekawej historii AK”. W spotkaniu uczestniczyli żołnierze Armii Krajowej oraz uczniowie i nauczyciele wielkopolskich szkół ponadgimnazjalnych współpracujących ze Światowym Związkiem Armii Krajowej. Koło Przyjaciół Armii Krajowej działające w II Liceum im. K.K. Baczyńskiego reprezentowała delegacja uczniów wraz z opiekunem - panią Aleksandrą Kudła.
Oficjalna uroczystość rozpoczęła się od powitania żołnierzy AK i złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą uczniów i nauczycieli poległych w II wojnie światowej. Ważną częścią spotkania było wystąpienie pani Aleksandry Pietrowicz - pracownika naukowego IPN w Poznaniu. Przedstawiła sytuację ludności cywilnej na terenie Wielkopolski podczas działań wojennych.
Kolejnym punktem uroczystości były prezentacje uczniów poznańskich szkół, które dotyczyły działalności żołnierzy Armii Krajowej na terenie Wielkopolski. 
Po zakończeniu części oficjalnej odbyło się spotkanie młodzieży, podczas którego wymieniali doświadczenia w pracy Kół Armii Krajowej.

Członkowie Koła Przyjaciół Armii Krajowej

Opiekun koła – Aleksandra Kudła
1. Beata Tomaszewska klasa III h
2. Iwona Osiewicz klasa III c
3. Żaneta Kozłowska klasa III c
4. Sławomir Wesołowski klasa III h
5. Alicja Michalak klasa III h
6. Karolina Szuman klasa III h
7. Aleksandra Zagłoba klasa III h
8. Adriana Fritz klasa III h
9. Piotr Stankiewicz klasa III i
10. Anna Urycka klasa II e
11. Paulina Szulc klasa II e
12. Anna Jóźwiakowska klasa II e
13. Emilia Nowak klasa II e
14. Daniel Mirkiewicz klasa II c
15. Adrianna Stosik klasa II e
16. Przemysław Strzelecki klasa III i
17. Adrianna Dryjańska klasa II i
18. Natalia Lewandowska klasa III d 
19. Anna Sobota klasa III d
20. Marta Łukaszewska klasa III d
21. Julita Olejnik klasa I c

Polecamy strony

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Zarząd Główny
www.ak-fppp.org

Biuletyn Informacyjny. Miesięcznik Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
www.biuletyn.ak.webpark.pl

Muzeum Powstania Warszawskiego
www.1944.pl

V Liceum Ogólnokształcące im. Klaudyny Potockiej w Poznaniu
www.vlo.poznan.pl

VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 
www.lo8.poznan.pl

Realizacja: LM Internet
(c) Copyright by Drugie Liceum 2010. Wszelkie prawa zastrzeżone.