Debata oksfordzka w Konińskim Domu Kultury
1.02.2019
Debata oksfordzka w Konińskim Domu Kultury
     30 stycznia 2019r. w Konińskim Domu Kultury miała miejsce debata oksfordzka zorganizowana we współpracy naszej szkoły z Akademią Filmową „Otwórz oczy!”, Miastem Konin oraz Konińskim Domem Kultury.  Wydarzenie to zostało objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Konina.
Tematem spotkania była teza: „Media społecznościowe niszczą romantyczną miłość”. Debatę rozpoczęto powitaniem przybyłych gości i publiki przez prowadzącego wydarzenie pana Grzegorza Nawrockiego oraz panią Katarzynę Kubacką- Seweryn. Na debacie nie mogło również zabraknąć gości specjalnych, tj. pani psycholog doktor Lucyny Kirwil i językoznawcy profesora Jerzego Bralczyka, autorów książki o miłości w języku pt. ”Pokochawszy”. Podzielili się oni  z nami swoimi refleksjami na temat tezy spotkania oraz wyjaśnili widowni pojęcie romantycznej miłości. Po ogólnym nakreśleniu zasad gry i wstępnym głosowaniu na scenie pojawili się uczestnicy debaty. Uczniowie naszej szkoły w składzie: Weronika Kuczyńska, Katarzyna Nowacka, Kacper Wawrzyniak i Mateusz Dańczak polemizowali z reprezentantami  II Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu.  W debacie uczestniczyli również pani Alicja Cybulska i pan Jerzy Brodzikowski.
 Propozycję debaty stanowili uczniowie poznańskiego liceum. Podkreślali oni przede wszystkim argument, iż media społecznościowe ograniczają bliskość, umożliwiając jedynie spłycony kontakt, który nie pozwala na romantyczną miłość, a wręcz ją niszczy. II LO w Koninie znalazło się natomiast po stronie opozycji, według której miłość wykreowana w dobie Internetu jest jej nowym rodzajem, która może stanowić, głównie w przekonaniu młodego pokolenia, alternatywę tradycyjnej, romantycznej miłości.  W wymianie argumentów aktywny udział brała także publiczność, informując o swoich spostrzeżeniach i  zadając uczestnikom pytania.
 Decyzją sędziów i różnicą jednego głosu debatę wygrała strona propozycji. Doceniono spójność jej wypowiedzi i konsekwencję w obranej strategii. Wydarzenie podsumowali goście specjalni oraz głosowanie publiczności, według którego zwycięska okazała się drużyna opozycji.  Zaprezentowana debata oksfordzka okazała się niezwykle interesującym wydarzeniem, które w ciekawy sposób pokazało istotę dyskusji i siłę argumentacji.
 
NASZE KANAŁY