Dzień Przedsiębiorczości 2019
1.04.2019
Dzień Przedsiębiorczości 2019
Jak to jest być maturzystą? Cytując klasyka, mistrza słowa i fryzury, niejakiego Otisa: To nie ma tak, że dobrze albo że nie dobrze. Gdybym miał powiedzieć, co cenię w życiu najbardziej, powiedziałbym, że ludzi. Zwłaszcza tych z przydomkiem „przychylny egzaminator”.
    Choć życie zmęczonego trzecioklasisty splunięcia nie warte (Eviva l’arte! Eviva karta wzorów!), to jednak są jeszcze dni, w których uciśniony może wyrwać się na chwilę z okowów ławek, zeszytów oraz przyprawiającej o zawroty głowy teorii, i oddać się czemuś praktycznemu i tak dalekiemu od gehenny CKE. Jednak, nie mowa tu o czynnościach codziennych, takich jak obieranie ziemniaków w przerwie między Powstaniem Styczniowym i kombinatoryką, lecz o wydarzeniu, w którym nasi najstarsi uczniowie biorą co roku udział. Licznie i głośno, zwłaszcza na zebraniu w sali nr 16. Chodzi oczywiście o „Dzień Przedsiębiorczości”, ogólnopolski projekt, dzięki któremu maturzyści mogli nie tylko uciec z lekcji, ale również odwiedzić interesujące ich miejsca pracy. Zajrzenie za kulisy firm, przedsiębiorstw i instytucji, pozwoliło im przekonać się, jak wygląda codzienność w placówkach, w których być może, kto wie, będą za jakiś czas spędzać poranki, popołudnia, a może wieczory, wtłoczeni na dobre w wielką machinę zawodową.
    Tak oto udało się naszym starszakom zbadać meandry korytarzy przeróżnych miejsc, począwszy od szpitali (WSZ w Koninie), przez teatry (teatr „Roma” w Warszawie), fabryki (VW we Wrześni), lotniska (poznańska Ławica), redakcje gazet (kwartalnik „Przekrój w Krakowie) i warsztaty, aż po telewizję (TVP1). Wielu z nich miało okazję poznać ludzi, których pracę podziwia, i z którymi chcieliby dzielić kolejne kawy w przerwach między zleceniami w hipotetycznej przyszłości. Mogli również skonfrontować swoje wyobrażenia z rzeczywistością, co pozwoli im podejmować ważne decyzję, dotyczące świata dorosłych, z pewnym zapleczem doświadczenia. Pewnie niektórzy zauroczyli się danym zawodem jeszcze bardziej, gdy inni doznali gorzkiego, lecz jakże cennego wrażenia, że to może jednak nie jest miejsce dla nich, i że może prawo jazdy na wózek widłowy nie było potrzebne.
    Natomiast to, co jest nie tylko potrzebne, ale i niezbędne dla naszych maturzystów, to, oprócz długopisów z czarnym tuszem, świadomość tego, że już zaraz wyfruną z murów naszego liceum w większy lub mniejszy świat, pozostawiając w tyle szkołę, które była nieodłączną częścią ich życia od dwunastu lat. Nim się spostrzegą, przyjdzie im dostosować się do nowej rutyny, na początku związanej ze studiami, potem z pracą. Życzmy im, by byli w tej rutynie szczęśliwi.

Szczególnie, w imieniu uczniów biorących udział w Dniu Przedsiębiorczości, pragniemy podziękować p. Magdalenie Kaneckiej, bez której to wydarzenie nie miałoby miejsca.  

Kalina Czop, 3c

W tym roku w programie Dzień Przedsiębiorczości wzięło udział 97 uczniów klas trzecich, którzy odbyli jednodniowe praktyki w 51 firmach (w Koninie, Wilczynie, Kawnicach, Ślesinie, Sompolnie, Warszawie, Poznaniu, Białołężycach koło Wrześni, Łodzi, Krakowie):
Punkt Informacyjny Unii Europejskiej w Polsce w Warszawie
Ogród Zoologiczny w Poznaniu
Volkswagen Poznań Sp. z o.o. Zakład Crafter w Białołężycach koło Wrześni
Antal Sp. z o.o. w Poznaniu
Miejski Zakład Komunikacji Sp. z o.o. w Koninie
Telewizja Polska S.A. w Warszawie Oddział w Poznaniu
PRODEL w Łodzi
Impexmetal S.A. Aluminium Konin w Koninie
Fabryka Wnętrz Michał Wieliński w Koninie
Miejska Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Koninie
Fundacja PRZEKRÓJ w Warszawie
Sąd Okręgowy w Poznaniu
Komenda Miejska Policji w Koninie
Studio Kreatywne w Wilczynie
Przedszkole nr 25 „Bajka” w Koninie
Wydawnictwo Psychoskok Sp. z o.o. w Koninie
Szkoła Podstawowa im. St. Wyspiańskiego w Kawnicach
Sąd Rejonowy w Koninie
Wszechnica Sejmowa przy Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie
Archiwum Państwowe w Poznaniu
Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu
Przedsiębiorstwo Remontowe PAK SERWIS Sp. z o.o. w Koninie
Biuro Nieruchomości CASTLE w Poznaniu
Dom Pomocy Społecznej w Ślesinie
Oddział Chirurgii Ogólnej Onkologicznej i Kolorektalnej Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym w Poznaniu
Oddział Ginekologiczno-Położniczy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. dr. R. Ostrzyckiego w Koninie
KPMG Sp. z o.o. w Warszawie
Przychodnia Specjalistyczna Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM w Warszawie
Centrum Rehabilitacji i Masażu Leczniczego w Sompolnie
Centrum Rehabilitacji i Fizykoterapii MAX-MED w Koninie
Oddział Neurologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. dr. R. Ostrzyckiego w Koninie
Oddział Kliniczny Hematologii i Onkologii Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM w Warszawie
Specjalistyczny Gabinet Psychologiczno-Seksuologiczny w Koninie
Katedra i Zakład Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
Program Trzeci Polskiego Radia S.A. w Warszawie
Przedszkole nr 31 „Pod Tęczą” w Koninie
Wydział Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Koninie
Wydział Anglistyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Wydawnictwo COMPASS Sp. z o.o. sp. k. w Krakowie
Grupa TVN w Warszawie
Port Lotniczy Poznań – Ławica Sp. z o.o. w Poznaniu
 
 
 
NASZE KANAŁY