Misja Laboratorium Kosmiczne - Space Lab

4.06.2019
Misja Laboratorium Kosmiczne - Space Lab
Absolwenci naszej szkoły, uczniowie klasy IIIa Patryk Busse, Kacper Kasprzak, Ignacy Kowalewski wzięli udział w Misji Laboratorium Kosmiczne (Space Lab) dla uczniów i uczennic poniżej 19 roku życia organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną. Pierwszy etap polegał na przedstawieniu projektu badań, które miałyby być przeprowadzone na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Projekt został zaakceptowany. Uczniowie otrzymali pakiet Astro Pi, który zawierał komputer Raspberry Pi podobny do tego, który już znajduje się na orbicie, w europejskim module Columbus na ISS oraz dwie kamery i wszystkie komponenty potrzebne do przeprowadzenia zaplanowanych eksperymentów. Uczniowie napisali program, który miał zbadać promień orbity ISS, prędkość liniową i kątową stacji oraz wysokość nad Ziemią. Program Patryka, Kacpra i Ignacego został przesłany na Międzynarodową Stację Kosmiczną i tam testowany przez trzy godziny od 23.14. do 2.09 z 6 na 7. 04.2019 roku. Ostatnim etapem było przeanalizowanie zebranego materiału, spisanie wniosków w postaci raportu i dostarczenie ich do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Obecnie nasi absolwenci czekają na certyfikaty udziału w konkursie.
Misja Laboratorium Kosmiczne - Space Lab 1
Misja Laboratorium Kosmiczne - Space Lab 2