Wymiana międzyszkolna z Prismaschule Langenfeld
16.06.2019
Wymiana międzyszkolna z Prismaschule Langenfeld
                5 czerwca 2019 r. w środę uczestnicy wymiany międzynarodowej z naszej szkoły po raz koleiny spotkali się z niemiecką grupą uczniów ze szkoły Prismaschule Langenfeld. Tym razem jednak wykazaliśmy się w roli gospodarzy.
Ze słoneczną pogodą idealnie komponował się piknik, którym powitaliśmy naszych gości. Siedząc wspólnie na kocach, rozmawialiśmy i jedliśmy przygotowane przez nas smakołyki. Po  śniadaniu uczniowie wzięli udział w projekcie „Co w sercu chowam”, dzięki któremu każdy mógł przedstawić, pokazać w kreatywny sposób swoją osobowość, pasje bądź lubiane miejsca pozostałym.
W programie wymiany miały swoje miejsce pełne atrakcji wycieczki.  W czwartek spędziliśmy dzień nad jeziorem w Ślesinie, gdzie m.in. mieliśmy okazję sprawdzić nasze siły na torze parku linowego.  Wraz z naszymi niemieckimi towarzyszami zwiedziliśmy również Poznań i malowniczy Toruń. Cieszącą się zdecydowanie największym zainteresowaniem i wzbudzającą najwięcej emocji atrakcją było odwiedzenie Niewidzialnego Domu w Toruniu, który na celu miał pokazanie nam, poprzez zwiedzanie obiektu w całkowitych ciemnościach, jak wygląda codzienne życie osoby niewidomej.
Niedziela była dniem całkowicie zorganizowanym przez goszczące niemieckich uczniów rodziny.  Dzięki temu mogliśmy pokazać naszym towarzyszom nieco więcej polskich tradycji czy zaznajomić ich z dorobkami polskiej kultury.
Uczniowie wzięli także udział w rozmaitych projektach. W poniedziałek w II LO odbył się projekt „Europa Quiz”, podczas którego uczestnicy mogli wykazać się swoją wiedzą na temat rozmaitych dziedzin powiązanych z Europą. W jego trakcie odwiedził nas Zastępca Prezydenta Miasta Konina ds. społecznych Pan Witold Nowak, który wraz z Panią Dyrektor Małgorzatą Koziarską-Sip powitał gości i obserwował ich zmagania w quizie. Kolejnym punktem programu była gra miejska w Starym Koninie, gdzie wszyscy odznaczyli się dużą umiejętnością współpracy.
                Ostatniego dnia podsumowaliśmy naszą tygodniową wymianę, m.in. przyznane zostały nagrody za projekty oraz grę miejską.  Każdy otrzymał również koszulkę, na której pozostali uczestnicy mogli pozostawić miły ślad po sobie w postaci podpisu bądź rysunku.
                Wymiana okazała się wspaniałą przygodą i doświadczeniem zarówno dla polskiej i niemieckiej grupy. Czas upłynął  nam w niezwykle sympatycznej i miłej atmosferze.  Serdeczne podziękowania kierujemy do organizacji Deutsch-Polnisches Jugendwerk - Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży za finansowe wsparcie naszego spotkania. Niezastąpionymi organizatorkami wymiany były Pani Magdalena Janiak i Pani Agnieszka Sakowska. Pełni wrażeń nie możemy doczekać się kolejnego spotkania w przyszłym roku.

Kornelia Górska, 1g
 
 
NASZE KANAŁY