26.07.2016
Spotkanie z p. J. Zimmermannem
6 czerwca 2016 gościliśmy w naszej szkole Pana Janka (Jack'a) Zimmermanna - weterana wojsk amerykańskich, długoletniego przedstawiciela Fundacji Shoah Stevena Spielberga w Hamburgu, który opowiedział nam o swoim dzieciństwie w mrocznych czasach II wojny światowej. Pan Zimmermann urodził w 1931 roku w Przemyślu, tam też przeżył ciężkie chwile w getcie przemyskim. Po opuszczeniu getta pan Zimmermann był ukrywany wraz  z 12 innymi Żydami przez nastoletnią dziewczynę - Stefanię Podgórską i jej kilkuletnią siostrę. Dzięki siostrom Podgórskim wszyscy ukrywani Żydzi przeżyli czas zagłady. Na kanwie tej historii  w roku 1996 został nakręcony film " "W kryjówce milczenia" (Hidden in silence), a Pani Stefania Podgórska została odznaczona medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata"  Jego opowieść wzbudziła w nas ogromny podziw. Szczególnie wzruszające były refleksje naszego gościa na temat rodziny, ciężkiej pracy i warunków życiowych w czasach II wojny światowej. Mamy nadzieję, że będziemy mogli uczestniczyć w takich spotkaniach jeszcze wiele razy, bowiem dzięki nim poznajemy niezwykłe historie wspaniałych ludzi.