II Piknik Patriotyczny

10.05.2015
II Piknik Patriotyczny

W ubiegłą sobotę na konińskim Wale Tarajewy wiele się działo! 9 maja już po raz drugi odbył się Piknik Patriotyczny opatrzony hasłem „Patriotyzm XX wieku” – istna gratka dla koneserów historii.  Na wstępie swoje umiejętności muzyczne pokazała orkiestra PAK KWB Konin. Następnie nadszedł czas na prezentację i odprawę wszystkich grup uczestniczących w pikniku, m.in.  klasy : Wojskowej ZS im. Kopernika, Policyjnej i Strażackiej z CKU, GRH: 7DAK oraz naszej szkolnej Grupy Rekonstrukcji Historycznej.
Spacerując wśród tłumnie przybyłych spotykaliśmy młodzież przebraną w stroje z okresu międzywojennego. Uczniowie 2 LO nie zawiedli i także założyli cudowne kreacje,  a Krzysztof Walczak z klasy 1 f  zajął II miejsce w konkursie na najlepszy strój.  Dzięki naszym przebraniom uczestnicy pikniku chętnie robili sobie z nami zdjęcia, co było bardzo miłe. Kolejny pokaz 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu odbył się na niebie, gdzie mogliśmy podziwiać przelot statków powietrznych. Później powróciliśmy na ląd, aby obejrzeć GRH RAKKASANS walczącej podczas wojny w Wietnamie i Korei. Bohaterem następnej prezentacji był czworonożny przyjaciel człowieka w pokazie tresury. Na błoniach nie zabrakło także przygotowanego przez GRH „Bluszcz” pokazu mody, który był charakterystyczny, bo obejmował stroje damskie z okresu 1920-1945. Wszystkie stroje zachwycały swoją gracją i elegancją. Mieliśmy okazję podziwiać także przepięknie wykonanego poloneza przez Zespoły Ludowe, który przypominał ostatnią scenę z „Pana Tadeusza”, a muzyka mu towarzysząca porywała do tańca. Następnie Szwadron Jazdy Konnej Ziemi Konińskiej pokazał zebranym swoje umundurowanie, pokaz musztry paradnej oraz zaprezentował władanie szablą i lancą poprzez atakowanie gałęzi drzew i główek kapusty. Na tej podstawie przekonaliśmy się, że nie jest to  takie łatwe jak mogłoby się wydawać i wymaga praktyki.
Jeśli ktoś w trakcie występów zgłodniał miał szansę się posilić dzięki zapleczu gastronomicznemu. Ponadto były też atrakcje dla najmłodszych m.in. dmuchane zjeżdżalnie. Pogoda chyba została zamówiona u Sił Wyższych, bo była fantastyczna i z chwili na chwilę przyciągała coraz więcej osób, którym nasze uczennice rozdawały ulotki Konińskiego Budżetu Obywatelskiego.
Było mnóstwo pięknych dam i odważnych żołnierzy! Prezentacje wszystkich grup przebiegły bezbłędnie, a także słoneczna pogoda – to wszystko złożyło się na bardzo przyjemną atmosferę . Cała impreza bardzo nam się podobała i pozostaje nam tylko powiedzieć: „Chcemy więcej”!

Milena Adamczyk, 2h
Koło Naukowe Medioznawców