Wielka Lekcja Geografii 2019

Wielka Lekcja Geografii 2019
 15.11.2019r. uczniowie naszej szkoły już po raz dwunasty wzięli udział w Wielkiej Lekcji Geografii odbywającej się na Uniwersytecie Łódzkim w ramach 20. Explores Festival. To impreza poświęcona wspinaczce, trekkingowi, podróżowaniu i różnorodnym sportom ekstremalnym. Na festiwalu prezentowane są  filmy i pokazy multimedialne poświęcone tej tematyce. To również spotkania z wybitnymi postaciami - polskimi i zagranicznymi himalaistami i podróżnikami (Reinhold Messner, Christian Bonington, Pascal Tournaire, Erich von Däniken, Krzysztof Wielicki, Piotr Pustelnik, Marek Kamiński, Artur Hajzer). Jego twórcą i dyrektorem był pan Zbyszek Łuczak - wybitny łodzianin, pasjonat gór. Był, ponieważ zmarł 15 maja 2018. Tegoroczny Festiwal i Wielka Lekcja Geografii były poświęcone nie tylko górom, ale przede wszystkim panu Zbyszkowi. Temat tegorocznych zajęć to: „Góry – misterium przyrody”. Lekcję otworzył i przywitał wszystkich Dziekan Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr hab. Bogdan Włodarczyk. Następnie rozpoczęły się wykłady i wizualizacje zaprezentowane przez pracowników naukowych różnych ośrodków uniwersyteckich:
  • dr hab. Piotr Czubla: Z głębin oceanu na tatrzańskie wierchy, czyli jak powstają góry
  • dr inż. Jacek Karczewski: Górskie fascynacje Zbyszka Łuczaka
  • dr Piotr Kłapyta: Jak lodowce zmieniły oblicze rzeźby Tatr – zlodowacenia tatrzańskie w świetle najnowszych wyników badań geomorfologicznych
  • mgr Małgorzata Frydrych: Inselbergi, tory, karlingi… – cuda natury na trekkingowym górskim szlaku czy klasyczne skutki znanych procesów?
  • dr hab. Dominik Kopeć: Dlaczego musimy chronić przyrodę Tatr?
  • dr Justyna Cząstka-Kłapyta: Kosmogoniczne wątki w kulturze ludów Podtatrza

Uczniowie brali również  udział w konkursie na najlepszą szkołę i najlepszego młodego geografa. W tym roku wygrało Liceum Ogólnokształcące z Tomaszowa Mazowieckiego. Gratulujemy.

Wielka lekcja geografii 1
Wielka lekcja geografii 2