XIV Festiwal Kultury

24.02.2017
XIV Festiwal Kultury

Tradycję II Liceum stanowi coroczne świętowanie Festiwalu Kultury. Dziś to wydarzenie miało miejsce już po raz czternasty. Co roku temat Festiwalu jest inny – dzisiaj motywem przewodnim była ekstrawagancja i awangarda, a głównym hasłem stało się pytanie „TO JEST SZTUKA!?”. Inspiracją dla tego pomysłu i równocześnie najważniejszym bohaterem widowiska było prowokacyjne dzieło Marcela Duchampa pt. „Fontanna”, po raz pierwszy wystawione w galerii dokładnie sto lat temu – w 1917 roku. Tradycyjnie, na deskach szkolnego forum, wystąpili uczniowie klas pierwszych i przedstawili krótkie scenki oraz koncerty dotyczące SZTUKI. Każdy występ został wnikliwie obejrzany przez pierwszorzędnych artystów, zarówno polskich, jak i zagranicznych, którzy przybyli na tegoroczny Festiwal. Do II LO zawitali twórcy młodopolscy z demonicznym Stanisławem Przybyszewskim na czele, niezwykły i ekscentryczny Witkacy, oryginalny Salvador Dali oraz sam Marcel Duchamp, który zostawił w naszej szkole wyjątkowy eksponat – dzieło pt. „Sikafka”. Aranżacją muzyczną Festiwalu zajął się Szkolny Zespół Muzyczny. Występy wszystkich uczniów zakończyła wspólna konsumpcja słodkości przy FONTANNIE CZEKOLADY. Następny Festiwal już za rok, czekamy ze zniecierpliwieniem!

Natalia Wróbel, 3g
Koło Naukowe Medioznawców